MIEJSCA KULTU RELIGIJNEGO

W swojej wędrówce po Suwalszczyźnie Papież odwiedził sanktuarium w Studzienicznej, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obraz ten został koronowany przez Biskupów Polskich w 1995r. Nazwa wsi pochodzi od studni z wodą o uzdrawiających właściwościach, którą najprawdopodobniej wykopał Wincenty Morawski, były pułkownik, później znany w okolicy jako człowiek bogobojny, uzdrowiciel i zielarz. Studzieniczna położona jest zaledwie parę kilometrów od Augustowa, dotrzeć tam można także drogą wodną.

 

Kościół w Świętej Lipce znajdującej się nieopodal Kętrzyna uznawany jest za arcydzieło architektury baroku. Znajdują się w nim zabytkowe, bogato zdobione organy kościelne, warta podziwiania jest też ręcznie kuta żelazna brama – arcydzieło kowalstwa artystycznego. Kościół stoi w sąsiedztwie lasów w miejscu, w którym odnaleziono niegdyś cudowną figurkę Matki Bożej na lipie – stąd nazwa miejscowości. Świętą Lipkę odwiedzają liczne pielgrzymki, a uroczystościom odpustowym towarzyszą kiermasze ludowej sztuki mazurskiej.

 

  • Ostra Brama

Co roku wierni pielgrzymują do kaplicy w Ostrej Bramie przy Kościele Św. Teresy w Wilnie. Znajdujący się tu obraz Matki Boskiej Miłosiernej, zwanej Ostrobramską, został koronowany w 1927r. przez kardynała Kakowskiego. W koronacji uczestniczyli marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki. Sam obraz jest dużo starszy, pochodzi z początku siedemnastego wieku. Został namalowany przez nieznanego artystę na deskach dębowych. Późniejsze dekoracje, w tym charakterystyczny srebrny półksiężyc, to wota dziękczynne wiernych.

SZLAK PAPIESKI

W 1999 r. klasztor odwiedził Jan Paweł II. Przez dwa dni Papież odpoczywał w zaciszu wigierskiej przyrody i odbywał przejażdżki statkiem po jeziorze. Dziś można oglądać pokoje, w których mieszkał Ojciec Święty, a także wybrać się na przejażdżkę po jeziorze Wigry śladami Papieża. W klasztornym kościele znajduje się oryginalny bogato zdobiony ołtarz o kształcie litery „M”.

  • Szlak Papieski

Chwile wolne od papieskich obowiązków Ojciec Święty często spędzał na wodzie. Kiedyś, jeszcze jako Karol Wojtyła, brał udział w spływach kajakowych po mazurskich jeziorach. Dziś po Kanale Augustowskim i okolicznych wodach pływał na pokładzie statku „Tryton”, z którego podziwiał piękno przyrody i pozdrawiał wiernych zgromadzonych na brzegach.

 

W swojej wędrówce po Suwalszczyznie Papież odwiedził sanktuarium w Studzienicznej, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obraz ten został koronowany przez Biskupów Polskich w 1995r. Nazwa wsi pochodzi od studni z wodą o uzdrawiających właściwościach, którą najprawdopodobnie wykopał Wincenty Morawski, były pułkownik, później znany w okolicy jako człowiek bogobojny, uzdrowiciel i zielarz. Studzieniczna położona jest zaledwie parę kilometrów od Augustowa, dotrzeć tam można także drogą wodną.

 

 

TERENY ŁOWIECKIE

Suwalszczyzna słynęła ze swoich lasów już w XV wieku, chętnie przyjeżdżali tu na łowy książęta litewscy i królowie polscy. Dziś na tych terenach można spotkać zarówno grubego zwierza, jak i zwierzynę drobną i ptactwo łowne. Poluje się zwykle na łosie, dziki, sarny, jelenie, zające, a także lisy, borsuki, jenoty oraz dzikie gęsi, kaczki krzyżówki i kuropatwy.

Tereny łowieckie Suwalszczyzny zajmują ponad 320 000 ha, z czego na lasy przypada 122 000 ha. Obszar ten podzielony jest na 57 obwodów łowieckich: z tego 46 obwodów należy do kół łowieckich, a pozostałe 11 (jako obwody wydzielone na terenie Puszczy Augustowskiej) znajdują się w gestii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Adresy:

* Biuro Polowań „Knieja”
Suwałki, 1 Maja 25
tel./fax (087) 566 57 24
* Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy
Suwałki, 1 Maja 25
tel. (087) 566 57 24
* Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
Białystok, Lipowa 51
tel. (085) 653 04 71
* Sklep myśliwski „Garda”
Augustów, Nadrzeczna 79
tel. (087) 643 40 42
* Sklep myśliwski
Suwałki, 1 Maja 25
tel. (087) 566 57 24
* Sklep myśliwski
Suwałki, Sejneńska 7
tel. (087) 566 33 37
* Koło łowieckie „Batalion”
Augustów, Kasztanowa 27a
tel. (087) 643 25 87

W Internecie:

* Polski Związek Łowiecki
http://www.pzlow.pl/
* Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Suwałkach
http://pzl.suwalki.pl/

 

Wędkarstwo

Większość jezior na Suwalszczyźnie jest dzierżawiona przez Polski Związek Wędkarski w Warszawie – Przedsiębiorstwo Rybackie w Rucianem Nidzie. Część większych akwenów znajduje się w rękach spółek rybackich, a tylko mniejsze zbiorniki są dzierżawione przez osoby prywatne. Gospodarzem wód Wigierskiego Parku Narodowego jest dyrekcja Parku.

Wędkarze chcący łowić na wodach Polski Związek Wędkarski lub Wigierskiego Parku Narodowego winni wykupić kartę licencyjną i zapoznać się z regulaminem połowów wędkarskich. Na pozostałych wodach opłaty za wędkowanie pobierają spółki rybackie oraz prywatni dzierżawcy.

W Wigierskim Parku Narodowym dozwolone są połowy wędkarskie na następujących jeziorach: Czarne (koło Bryzgla), Czarne (koło Gawrychrudy), Leszczewek, Mulaczysko, Omułówek, Pierty i Wigry oraz na rzece Czarnej Hańczy (na odcinku od Czerwonego Folwarku po Studziany Las).

Większość jezior w obrębie Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest dzierżawiona przez Polski Związek Wędkarski. Są to następujące jeziora: Boczniel, Gulbin, Hańcza, Jeglówek, Kojle, Kopane, Krajwelek, Linówek, Okrągłe, Perty, Postawelek, Przechodnie, Purwin, Szurpiły. Licencje na wędkowanie na tych jeziorach sprzedają Polski Związek Wędkarski, Suwałki, M. Konopnickiej 7, oraz Sklep wędkarski na bazarze w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej. Ponadto Polski Związek Wędkarski trzyma pieczę nad jeziorami: Blizienko, Blizno, Necko, Rospuda, Dechłe, Długie, Dowcień, Gaładuś, Gremzdy, Pełele, Sejwy, Żubrowo, Białe (Filipowskie), Boczne, Bolesty, Czostków, Długie, Gacne, Garbaś, Głębokie, Jemieliste, Kamienne, Kościelne, Krzywe (Huciańskie – wraz z Czarnym, Dąbrówką, Koleśnym i Zielonym), Krzywe (Przeroślańskie), Marianka, Mauda, Mieruniszki Wielkie, Mieruniszki Małe, Przystajne, Rospuda, Staw Płociczno, Sumowo, Wysokie.

Adresy:

* Polski Związek Wędkarski, Obiekt Rybacki w Suwałkach
16-400 Suwałki, M. Konopnickiej 7
tel. (087) 566 40 05; (087) 566 36 36
* Wigierski Park Narodowy
Krzywe 82, 16-400 Suwałki
tel. (087) 566 63 22 (informacja codziennie, przez całą dobę)
* Wylęgarnia Ryb WPN
Tartak
tel. (087) 563 70 92
* Ośrodek Zarybieniowy PZW
Gawrych Ruda
tel. (087) 563 90 77
* Polski Związek Wędkarski
Augustów, Wojska Polskiego 55
tel. (087) 643 36 93
* Sklep wędkarski „Kormoran”
Augustów, Kopernika 3
tel. (087) 643 05 75
* Sklep wędkarski „Kormoran”
Suwałki, Sejneńska 6/2
tel. (087) 566 61 22
* Sklep wędkarski „Rex”
Suwałki, Krótka 4
tel. (087) 563 05 63
* Sklep wędkarski „Stynka”
Suwałki, 1 Maja 1
tel. (087) 565 33 19;
Utrata 2c
tel. 565 23 97
* Sklep wędkarski
Augustów, Mostowa 24
tel. (087) 644 75 85
* Sklep wędkarski „Zeta”
Suwałki, Chłodna 8
tel. (087) 566 40 77

W Internecie:

* Polski Związek Wędkarski
http://www.pzw.org.pl/

SPORTY ZIMOWE

  • Kuligi

Okolice Suwałk również zimą mogą dostarczyć atrakcji. Niezapomnianym przeżyciem jest tradycyjny kulig w przepięknej zimowej scenerii. Dźwięk dzwonków, parksjące konie, skrzypiący śnieg pod płozami, mroźny powiew powietrza… A po zakończonym kuligu czeka kolacja prosto z ogniska.

 

 

 

  • Narty

Mimo nizinnego położenia Suwalszczyzny nie można narzekać także na brak warunków narciarskich. Charakterystyczna polodowcowa rzeźba terenu sprawia, że świetnie nadaje się do organizowania biegów narciarskich bądź zawodów psich zaprzęgów. Ponadto w Smolnikach i w Wiżajnach znajdują się wyciągi narciarskie, a na Pięknej Górze koło Gołdapi – również dośnieżany stok.

 

 

  • Bojery

Kiedy mroźną porą lód skuwa mazurskie jeziora warto wybrać się na łyżwy lub… na bojery. Ten zimowy sport ma swoją długoletnią tradycję, na bojerach ślizgano się na Suwalszczyznie jeszcze przed wojną. Inną, nowocześniejszą jego formą jest równie ekcytujący ice-surfing.

 

 

 

 

  • Nurkowanie pod lodem

Amatorzy mocnych wrażeń zapewne będą zachwyceni możliwością odbycia kursu nurkowania pod lodem. Woda zimą mimo niskiej temperatury ma swoje zalety, m.in. doskonałą przejrzystość ze względu na brak glonów. Więcej na ten temat dowiedzieć się można na stronach Mazurskiego Centrum Nurkowego i Centrum Nurkowego CK Diver.

 

 

 

  • Wędkarstwo podlodowe

Zwolennicy oglądania tafli lodowej w tradycyjny sposób mogą spędzać czas na spokojnym oczekiwaniu z wędką na zdobycz spod lodu. Wędkarstwo podlodowe jest bardzo relaksującą formą rozrywki, a w razie sukcesu daje dużo satysfakcji. Nie ma obaw co do wytrzymałości lodu – już dziesięciocentymetrowa tafla pozwala bezpiecznie wędkować.

SZLAKI ROWEROWE

Suwalszczyzna to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Istniejąca tu sieć szlaków turystycznych umożliwia fascynującą wędrówkę. W dowolnie zaplanowanym przez siebie czasie można zobaczyć z bliska wiszące doliny, polodowcowe głazowiska, najgłębsze jezioro w Polsce Hańcza, Puszczę Augustowską, dać się ponieść magii jeziora Wigry i Doliny Rospudy oraz malownicze widoki i zróżnicowaną rzeźbę terenu w Suwalskim Parku Krajobrazowym. To wszystko sprawia, że okoliczne szlaki rowerowe należą do najciekawszych w północno-wschodniej Polsce.Poruszając się nimi można zwiedzić najatrakcyjniejsze zakątki Suwalszczyzny oraz pogranicza, poznać malownicze miasta i miasteczka regionu, parki narodowe i krajobrazowe oraz puszcze, rzeki i jeziora; zabytki architektury i krajobrazu.

SZLAKI WODNE

 

Czarna Hańcza to wielka atrakcja, wielki „hit” Pojezierza Suwalskiego. Jako jedyna rzeka w Polsce jest dopływem Niemna. Jej źródła znajdują się na północ od najgłębszego jeziora naszego kraju – jeziora Hańcza. Szlak kajakowy ma długość ok. 50 km i prowadzi między innymi przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego kończąc się na Kanale Augustowskim.

 

 

Równie popularna co Czarna Hańcza jest rzeka Rospuda. Jej szlak kajakowy ciągnie się ponad 60km od Filipowa aż do Augustowa. Po drodze warto zwiedzić miejscowość Dowspuda, gdzie znajduje się pamiątka po ostatnim możnowładcy tych ziem – Pałac Paca – oraz gdzie w okresie letnim organizowany jest festyn kultury celtyckiej.

Augustów leży wśród lasów Puszczy Augustowskiej nad rzeką Nettą. Ulubiony przez żeglarzy i miłośników turystyki kajakowej. Stąd można dopłynąć prawie wszędzie, także w okolice słynnych bagien Biebrzy – jedynych tego rodzaju w świecie. Malowniczą wędrówkę kajakiem możemy również odbyć samym Kanałem Augustowskim. Jest to obiekt zabytkowy, projektowany w latach 1823-26. Zbudowano tutaj liczne śluzy, a nad brzegiem stanice wodne.

Apartament – 210zł

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam sit amet mauris porta, vestibulum tortor nec, rhoncus nunc. Suspendisse quis vehicula ante, at egestas nisl. Curabitur cursus, eros tristique congue mattis, lacus dolor dapibus ante, vitae sagittis mi mauris et ex. Etiam ut ligula mollis, viverra ex vitae, varius nisi. Mauris tempus sapien vel risus malesuada pulvinar. Curabitur semper nisl sit amet risus fringilla, ac dignissim magna egestas. Aliquam ut turpis id elit fermentum aliquet. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer id erat lorem. Etiam malesuada tortor id mattis consequat. Nam et pretium massa.

Pokój 3 osobowy – studio 150zł

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam sit amet mauris porta, vestibulum tortor nec, rhoncus nunc. Suspendisse quis vehicula ante, at egestas nisl. Curabitur cursus, eros tristique congue mattis, lacus dolor dapibus ante, vitae sagittis mi mauris et ex. Etiam ut ligula mollis, viverra ex vitae, varius nisi. Mauris tempus sapien vel risus malesuada pulvinar. Curabitur semper nisl sit amet risus fringilla, ac dignissim magna egestas. Aliquam ut turpis id elit fermentum aliquet. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer id erat lorem. Etiam malesuada tortor id mattis consequat. Nam et pretium massa.

Pokój 2 osobowy – studio 140zł

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam sit amet mauris porta, vestibulum tortor nec, rhoncus nunc. Suspendisse quis vehicula ante, at egestas nisl. Curabitur cursus, eros tristique congue mattis, lacus dolor dapibus ante, vitae sagittis mi mauris et ex. Etiam ut ligula mollis, viverra ex vitae, varius nisi. Mauris tempus sapien vel risus malesuada pulmonaria. Curabitur semper nisl sit amet risus fringilla, ac dignissim magna egestas. Aliquam ut turpis id elit fermentum aliquet. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer id erat lorem. Etiam malesuada tortor id mattis consequat. Nam et pretium massa.

Pokój 2-osobowy 100 zł

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam sit amet mauris porta, vestibulum tortor nec, rhoncus nunc. Suspendisse quis vehicula ante, at egestas nisl. Curabitur cursus, eros tristique congue mattis, lacus dolor dapibus ante, vitae sagittis mi mauris et ex. Etiam ut ligula mollis, viverra ex vitae, varius nisi. Mauris tempus sapien vel risus malesuada pulvinar. Curabitur semper nisl sit amet risus fringilla, ac dignissim magna egestas. Aliquam ut turpis id elit fermentum aliquet. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer id erat lorem. Etiam malesuada tortor id mattis consequat. Nam et pretium massa.